Justice Home The Constitution Flag

Proclaimed Magisterial Districts

Home> Resources> Rationalisation of Magisterial District: Maps

Proclaimed Magisterial District Maps

As from 1 December 2014, the magisterial districts in the country will be changed to ensure that they align with municipal boundaries. This process will also ensure that more people have access to justice services at courts that are located closer to where they live. Follow this link to view the FAQ.

On-line maps and courts per region

Gauteng Magisterial Districts and Courts Map   Limpopo Magisterial Districts and Courts Map   Mpumalanga Magisterial Districts and Courts Map   North West Magisterial Districts and Courts Map   Northern Cape Magisterial Districts and Courts Map   Eastern Cape Magisterial Districts and Courts Map   Eastern Cape Magisterial Districts and Courts Map  KwaZulu-Natal Magisterial Districts and Courts Map  

Draft Maps:

Place name searches per region

Place name search: Gauteng, Limpopo, Mpumalanga, North West, Northern Cape, Free State, Eastern Cape, KwaZulu-Natal

List of Regions and their Magisterial Districts

KwaZulu-Natal Magisterial Districts

  1. Amajuba: Main Seat: Newcastle, Sub District: Dannhauser, Sub District: Emadlangeni
  2. eThekwini: Main Seat: Durban, Sub District: eThekwini North, Sub District: eThekwini South, Sub District: eThekwini West
  3. Harry Gwala: Main Seat: Hlanganani (Polela), Sub District: Greater Kokstad, Sub District: Ubuhlebezwe, Sub District: Umzimkhulu
  4. Ilembe: Main Seat: Kwadukuza, Sub District: Maphumulo, Sub District: Ndwedwe
  5. King Cetshwayo: Main Seat: Empangeni, Sub District: Mthonjaneni, Sub District: Nkandla, Sub District: Umlalazi
  6. Ugu: Main Seat: Port Shepstone, Sub District: Umdoni, Sub District: Umuziwabantu, Sub District: Umzumbe
  7. Umgungundlovu: Main Seat: Pietermaritzburg, Sub District: Umgungundlovu East, Sub District: Umgungundlovu West
  8. Umkhanyakude: Main Seat: Ubombo, Sub District: Mtubatuba, Sub District: Umhlabuyalingana
  9. Umzinyathi: Main Seat: Dundee, Sub District: Msinga, Sub District: Nquthu, Sub District: Umvoti
  10. Uthukela: Main Seat: Ladysmith, Sub District: Inkosi Langalibalele, Sub District: Okhahlamba
  11. Zululand: Main Seat: Nongoma, Sub District: Abaqulusi, Sub District: Ulundi, Sub District: Uphongolo

Eastern Cape Magisterial Districts

  1. Amathole: Main Seat: Butterworth, Sub District: Amahlathi, Sub District: Mbashe, Sub District: Ngqushwa, Sub District: Raymond Mhlaba
  2. Alfred Nzo: Main Seat: KwaBhaca (Mount Frere), Sub District: Matatiele, Sub District: Mbizana, Sub District: Ntabankulu
  3. Buffalo City: Main Seat: East London, Sub District: Buffalo City East, Sub District: Buffalo City West
  4. Chris Hani: Main Seat: Komani, Sub District: Emalahleni, Sub District: Ngcobo (Engcobo), Sub District: Inxuba Yethemba
  5. Joe Gqabi: Main Seat: Barkley East, Sub District: Elundini, Sub District: Sterkspruit, Sub District: Walter Sisulu
  6. Nelson Mandela: Main Seat: Port Elizabeth, Sub District: Uitenhage, Sub District: Motherwell, Sub District: New Brighton
  7. OR Tambo: Main Seat: Mthatha, Sub District: Inquza (Ngquza) Hill, Sub District: Mhlontlo
  8. Sarah Baartman: Main Seat: Grahamstown, Sub District: Dr Beyers Naude, Sub District: Kouga

Free State Magisterial Districts

  1. Fezile Dabi: Main Seat: Kroonstad; Sub Districts: Edenville; Frankfort; Heilbron; Koppies; Parys; Sasolburg; Steynsrus; Viljoenskroon; Villiers; Vredefort
  2. Lejweleputswa: Main Seat: Welkom; Sub Districts: Boshof; Bothaville; Brandfort; Bultfontein; Dealesville; Hennenman; Hertzogville; Hoopstad; Odendaalsrus; Theunissen; Ventersburg; Virginia; Wesselsbron; Winburg
  3. Mangaung: Main Seat: Bloemfontein; Sub Districts: Botshabelo; Dewetsdorp; Thaba'Nchu; Wepener
  4. Thabo Mofutsanyane: Main Seat: Bethlehem; Sub Districts: Clocolan; Excelsior; Ficksburg; Fouriesburg; Harrismith; Hobhouse; Kestell; Ladybrand; Lindley; Makwane; Marquard; Memel; Paul Roux; Petrus Steyn; Phuthaditjaba; Reitz; Senekal; Tseki; Tseseng; Vrede; Warden
  5. Xhariep: Main Seat: Trompsburg; Sub Districts: Bethulie; Edenburg; Fauresmith; Jacobsdal; Jagersfontein; Koffiefontein; Petrusburg; Philippolis; Reddersburg; Rouxville; Smithfield; Springfontein; Zastron

Northern Cape Magisterial Districts

  1. Frances Baard: Main Seat: Kimberley; Sub Districts: Barkly West; Galeshewe; Haartswater; Jan Kempdorp; Warrenton
  2. John Taolo Gaetsewe: Main Seat: Kuruman; Sub Districts: Kudumane; Kathu; Olifantshoek
  3. Namaqualand: Main Seat: Springbok; Sub Districts: Calvinia; Fraserburg; Garies; Pofadder; Port Nolloth; Sutherland; Williston
  4. Pixley Ka Seme: Main Seat: Britstown; Sub Districts: Carnavon; Colesberg; De Aar; Douglas; Griekwastad; Hanover; Hopetown; Noupoort; Phillipstown; Prieska; Richmond; Victoria West
  5. ZF Mgcawu: Main Seat: Upington; Sub Districts: Groblershoop; Kakamas; Keimoes; Kenhardt; Postmasburg

North West Magisterial Districts

  1. Ditsobotla: Lichtenburg: Coligny, Itsoseng]
  2. Greater Taung [Taung, Kgomotso]
  3. Kagisano Molopo [Ganyesa]
  4. Kgetlengrivier [Koster: Swartruggens]
  5. Lekwa-Teemane [Bloemhof: Christiana]
  6. Madibeng [Brits: Ga-Rankuwa]
  7. Mafikeng [Mmabatho]
  8. Mamusa [Schweizer-Reneke]
  9. Maquassi Hills [Wolmaranstad]
  10. Matlosana [Klerksdorp: Orkney, Stilfontein]
  11. Moretele [Temba]
  12. Moses Kotane [Mankwe (Mogwase): Madikwe]
  13. Naledi [Vryburg]
  14. Ramotshere Moiloa [Lehurutshe: Zeerust, Groot Marico]
  15. Rustenburg [Rustenburg: Tlhabane]
  16. Tlokwe [Potchefstroom]
  17. Tswaing [Delareyville: Atamelang, Ottosdal]
  18. Ventersdorp [Ventersdorp]

Mpumalanga Magisterial Districts

  1. Bushbuckridge [Main Seat: Bushbuckridge; Sub District: Mhala]
  2. Chief Albert Luthuli [Main Seat: Elukwatini; Sub District: Carolina]
  3. Dipaleseng [Main Seat: Balfour]
  4. Dr JS Moroka [Main Seat: Siyabuswa; Sub District: Mbibana]
  5. Dr Pixley Ka Isaka Seme [Main Seat: Volkrust; Sub District: Amersfoort; Sub District: Wakkerstroom]
  6. Emakhazeni [Main Seat: Belfast; Sub District: Waterval Boven]
  7. Emalahleni [Main Seat: Witbank; Sub District: Kriel; Sub District: Vosman]
  8. Govan Mbeki [Main Seat: Evander; Sub District: Bethal; Sub District: Secunda]
  9. Lekwa [Main Seat: Standerton]
  10. Mbombela [Main Seat: Mbombela; Sub District: Nsikazi; Sub District: White Rivier]
  11. Mkhondo [Main Seat: Piet Retief [eMkhondo]; Sub District: Amsterdam]
  12. Msukaligwa [Main Seat: Ermelo; Sub District: Breyten]
  13. Nkomazi [Main Seat: Tonga; Sub District: Komatipoort]
  14. Steve Tshwete [Main Seat: Middelburg; Sub District: Hendrina]
  15. Thaba Chweu [Main Seat: Mashishing; Sub District: Graskop; Sub District: Sabie]
  16. Thembisile Hani [Main Seat: Kwaggafontein; Sub District: KwaMhanga]
  17. Umjindi [Main Seat: Barberton]
  18. Victor Khanye [Main Seat: Delmas]

Limpopo Magisterial Districts

  1. Ba-Phalaborwa [Main Seat: Phalaborwa; Sub District: Lulekani; Sub District: Namakgale]
  2. Bela-Bela [Main Seat: Bela-Bela]
  3. Blouberg [Main Seat: Blouberg]
  4. Elias Motsoaledi [Main Seat: Groblersdal; Sub District: Moutse]
  5. Giyani [Main Seat: Giyani]
  6. Lepele-Nkumpi [Main Seat: Lebowakgomo]
  7. Lephalale [Main Seat: Lephalale; Sub District: Phalala]
  8. Letaba [Main Seat: Ga-Kgapane]
  9. Makhado [Main Seat: Louis Trichardt; Sub District: Dzanani; Sub District: Hlanganani; Sub District: Tshilwavhusiku; Sub District: Tshitale]
  10. Makhuduthamaga [Main Seat: Nebo; Sub District: Sekhukhune]
  11. Malamulele [Main Seat: Malamulele; Sub District: Tiyani; Sub District: Vuwani]
  12. Modimolle [Main Seat: Modimolle]
  13. Mogalakwena [Main Seat: Mahwelereng; Sub District: Mokopane]
  14. Molemole [Main Seat: Morebeng]
  15. Mookgopong [Main Seat: Mookgopong]
  16. Musina [Main Seat: Musina]
  17. Mutale [Main Seat: Mutale]
  18. Polokwane [Main Seat: Polokwane; Sub District: Mankweng; Sub District: Seshego]
  19. Thabazimbi [Main Seat: Thabazimbi; Sub District: Northam]
  20. Thulamela [Main Seat: Thohoyandou]
  21. Tubatse [Main Seat: Burgersfort]
  22. Tzaneen [Main Seat: Nkowankowa; Sub District: Tzaneen; Sub District: Lenyenye]

Gauteng Magisterial Districts

  1. Ekurhuleni Central [Palm Ridge: Germiston]
  2. Ekurhuleni East [Springs: Nigel]
  3. Ekurhuleni North [Kempton Park: Boksburg, Tembisa]
  4. Ekurhuleni South East [Benoni: Brakpan, Daveyton, Tsakane]
  5. Emfuleni [Vanderbijlpark: Sebokeng, Vereeniging]
  6. Johannesburg Central [Johannesburg: Soweto]
  7. Johannesburg North [Randburg: Alexandra]
  8. Johannesburg West [Roodepoort]
  9. Lesedi [Heidelberg]
  10. Merafong [Oberholzer: Fochville]
  11. Midvaal [Meyerton]
  12. Mogale City [Krugersdorp: Kagiso]
  13. Randfontein [Randfontein]
  14. Tshwane Central [Pretoria: Atteridgeville, Mamelodi]
  15. Tshwane East [Ekangala: Bronkhorstspruit, Cullinan]
  16. Tshwane North [Pretoria North: Soshanguve]
  17. Westonaria [Westonaria]

Other Links:


Enquiries on this project can be directed to:
Mr Zacharia (Moagi) Makena
Deputy Director (Court Establishment)
Tel: 012 315 1767. Fax: 086 507 4984, E-mail: Rationalisation@justice.gov.za